Skip to main content

Son yıllarda popüler hale gelen şeffaf plak tedavileri, her geçen gün daha sık tercih edilen ortodontik tedavi yöntemlerinden biri haline gelmektedir. Teknolojinin gelişimi ile kişisel isteklere cevap veren şeffaf plaklar ile dünyada şimdiye kadar yaklaşık 7 milyon insan tedavi olmuştur. Şeffaf plakların talebi bu kadar artan bir tedavi yöntemi olmasının sebeplerini sizin için araştırıp derledik.

1-Neredeyse görünmez olması

Şeffaf ve ince yapıda olması görünürlüğünü oldukça azaltmıştır. Sosyal çevrenizde ve iş/okul hayatınızda siz söylemedikçe tedavi olduğunuzun farkına kolay kolay varılmaz. Fakat gülümsemenizdeki güzelleşmeyi herkes farkedecektir. Şeffaf plaklar dişlerinizi düzeltirken size düşen doyasıya gülümsemek olacaktırJ.

2-Rahatlık ve konfor

İnce yapısı sayesinde ağız içerisinde bir doluluk ya da ağırlık hissi yaşatmaz. Kullanımı oldukça kolay

, konforlu ve rahattır. Takıp çıkarırken esnek yapısı sayesinde alışma sürecinde dahi size zorluk yaratmayacaktır.

3-Konuşmayı etkilemez

Şeffaf plakların takıldığı ilk birkaç gün kendinizi biraz kasabilir ve bu süreçte çok hafif bir konuşma bozuklukluğu, bazı harfleri söylemede zorluk hissedebilirsiniz. Bu oldukça doğal bir durumdur ve çok kısa sürede geçecektir. Endişelenmeyin.

4-Yoğun programı olanlar için ideal

Şeffaf plaklar ile ortodontik tedavi bir dizi plağın sırasıyla kullanımı şeklinde ilerlemektedir. Plak değişimleri genelde 2 haftada bir olmaktadır. Doktorunuzun önerisine göre değişmekle birlikte, çoğunlukla hastaya aylık kontrol muayenesinde 2 plak verilir ve gelecek aya kadar bunların kullanılması istenir. Şehir dışına ya da yurtdışına çıkacak ve her ay kontrollerine gelemeyecek yoğunlukta çalışan hastalara daha fazla sayıda plak verilerek randevuları arasındaki süreler uzatılabilir. Randevu sıklığı 6-8 haftaya dahi çıkarılabilir. Bu durum tedavi sürenizi de etkilemez. Böylece hem işleriniz hem tedaviniz aksamadan devam edecektir.

5-Doktor koltuğunda daha kısa süre geçirme

Şeffaf plaklar ile tedavi sırasında, kontrol muayenelerinde plakların ağız içine uyumuna ve planlanan diş hareketlerinin gidişatına bakılır ve hastaya yeni plakları verilerek uğurlanır. Randevunun süresi çok kısadır. Ayrıca randevu sıklığı hastanın ya da doktorun tercihine göre uzatılabilir ve bu durum tedavi süresini etkilemez.

6-Tedavi sonucunu tedaviye başlamadan önce görebilme imkanı

Şeffaf plaklar ile tedaviye başlamadan önce hastanın ağız içi kayıtları dijital ortama aktarılır. Bilgisayar programları sayesinde tedavi sonunda hedeflenen görüntü kişiye özel olarak simüle edilir ve hastaya gösterilir. Hasta motivasyonunu da en çok arttıran şey budur. Tedavisinin bitmiş halini gören hasta tedavisine sıkı sıkı sarılır.

7-Özgüven

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, tedavi süresince şeffaf plaklar ile tedavi gören hastaların özgüvenleri, geleneksel tel tedavisi görenlere göre 2 kat daha fazla. Özellikle çocukların kendi aralarındaki farklılıkları dile getirme ve birbirleriyle dalga geçme ihtimallerini düşündüğümüzde bu sonuçlar bizi şaşırtmadı.

8-Ağız bakımını sağlamada kolaylık

Şeffaf plakların takıp çıkarılabilir olması ağız hijyeninin alışılan şekilde devam ettirilmesine imkan sağlar. Bu durum geleneksel tedavilerin yarattığı diş ve dişeti problemlerinden bizi kurtarmıştır.

9-Yeme alışkanlıklarından vazgeçme gereğinin olmaması

Şeffaf plaklar yeme ve içme sırasında çıkarılır. Dolayısıyla neyi nasıl ve ne şekilde yiyeceğiniz konusunda özgürsünüzdür.

10-Spor yaparken özgürlük

Geleneksel tedaviler esnasında, spor yaparken yüze gelen darbeler nedeniyle braket koptu, tel çıktı problemiyle sık sık karşılaşırız. Şeffaf plaklar bunun aksine, dişlerinizi darbelere karşı az da olsa koruma bile sağlar.

Merve Özkan

1988 yılında Edirne’de doğdu. İlk orta eğitimini Edirne’de tamamladıktan sonra liseyi Edirne Anadolu Öğretmen Lisesi’nde okudu. 2007 yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine başladı 2014 yılında Diş Hekimliğinde Uzmanlık sınavını derece ile kazanıp Süleyman Demirel Üniversitesi Ortodonti Anabilim Dalında Uzmanlığa başladı. 2019 yılında uzmanlık eğitimini tamamlayarak, Çorlu ADSM’de Ortodonti Uzmanı olarak görev aldı. 2020 yılında ise Kliniğimizin kurucu doktoru olarak çalışmaya başladı.

Konuşma Başlat
Ücretsiz Muayene İçin Yazın
Merhaba!
Şimdi bize Whatsapp'tan yazın.