Gummy Smile (Diş Eti Gülümsemesi) Tedavisi

Ortodonti Uzmanı Diş Hekimi Merve Özkan’ın anlatımıyla.

Kişinin gülümsediği zaman diş etlerinin 2 mm den fazla görünmesine gummy smile ya da diş eti gülümsemesi denir. Gummy smile oluşumunun çok farklı nedenleri vardır. Genelde en önemli sebepleri arasında üst dudak kaslarının fazla fonksiyonu veya üst dudak kısalığı söylenebilir. Üst çene kemiğinin yüksek olması, üst çene dişlerinin diş eti dokusunun fazla olması, dişlerin fazla küçük olması, dişlerin hizalanma bozukluğu da nedenler arasındadır. Gummy smile tedavisi için öncelikle problemin kökenini iyi tespit etmek gerekir. Tedavi nedenlerin yok edilmesine yöneliktir.

Gummy smile üst dudak kasının fazla fonksiyonundan kaynaklanıyorsa, Botoks enjeksiyonu kullanılır. Çok basit ve kolay uygulanan bir yöntemdir. Dudağı yukarı çeken fazla aktif olan kaslara uygulanır ve kasın fonksiyonu azaltılır. Böylece fonksiyonu azaltılan kas, dudağı daha az yukarı çeker ve diş etinin görünümü maskelenir. Bu yöntemin en büyük avantajı çok hızlı sonuç alınabilir olmasıdır. En büyük dezavantajı da botoks etkisinin kalıcı olmamasıdır. 4-6 ay da bir tekrarlama ihtiyacı vardır. Botoks enjeksiyonuna alternatif kalıcı etkiye sahip dudak konumlandırma operasyonu ile de bazı vakalarda dudak ve diş eti arasındaki alan daraltılarak diş eti görünümü azaltılabilir. Fakat bu yöntemin kullanılabilmesi için diş etlerinin sağlıklı olması şarttır. Operasyon ağız içerisinden gerçekleştirildiği için operasyon sonrası herhangi bir iz kalmaz.

Gummy smile üst çene kemiğinin fazla yüksek olmasından kaynaklanıyorsa ortognatik cerrahi yöntemi ile üst çene yeniden konumlandırılabilir. Diğer yöntemlere göre daha az sıklıkla tercih edilse de bazı vakalar için en ideal tedavi yöntemidir. Kişide çene bozukluğu yanı sıra, ortodontik tedavi ihtiyacı da varsa tedavi ortodontist ve cerrah iş birliği ile gerçekleştirilir. Operasyon genel anestezi altında gerçekleştirilir. Tedavi sonucunda diş eti görünümünün ortadan kalkmasının yanında hastanın profilinde kalıcı ve pozitif değişiklikler elde edilebilir.

Gummy smile, fazla olan diş eti dokusundan kaynaklanıyorsa diş eti şekillendirme yöntemi kullanılabilir. Lokal anestezi altında fazla diş eti kesilerek çıkarılır. Sonuçta hem diş eti gülümsemesi ortadan kalkar hem de diş kron boyu daha uzun görünür. Kişi daha estetik bir gülümsemeye kavuşur.

Gummy smile dişlerin hizalanma bozukluğundan kaynaklanıyorsa, ortodontik tedavi ile sorun çözülebilir. Üst kesici dişlerin ark telleri ve mini vidalar yardımı ile bir miktar gömülmesi de bir çözüm sunabilir.

Gummy smile tek bir nedenden kaynaklandığı gibi birçok nedenin bir arada olmasından da kaynaklanabilir. Bu nedenle vakanın iyi değerlendirilip vakaya özgü bir tedavi stratejisi belirlenmesi şarttır.