Invisalign (Şeffaf Plak) Tedavisi

Ortodonti Uzmanı Diş Hekimi Merve Özkan’ın anlatımıyla.

Son yıllarda popülaritesi artan invisalign tedavisi ortodontik tedavi yöntemlerinden biridir. Şeffaf plak, şeffaf diş teli ve telsiz ortodonti olarak bilinen invisalign tedavisi özellikle yetişkin ve diş teli takmak istemeyen hastalar için çok iyi bir alternatif sunar. Teknolojinin gelişimiyle beraber artan plak konforu her geçen gün daha fazla sayıda ortodonti uzmanının bu yöntemi tercih etmesini sağlamıştır.

Invisalign tedavisinde metal teller ya da braketler kullanılmaz. Hasta, kendisine özel 3 boyutlu yazıcılar sayesinde, bir dizi halinde üretilen şeffaf plakları 15 günde bir değiştirerek kullanır. Hasta bu plakları istediğinde kolayca takıp çıkarabilir. Özellikle yemek yeme ve diş fırçalama sırasında plakların çıkarılması klasik ortodontik tedavilerde yaşanan zorlukları ortadan kaldırır. Hasta diyetinde değişiklik yapmak zorunda kalmaz. Ayrıca diş fırçalama ve diş ipinin daha etkin kullanımına fırsat tanıması ağız hijyeninin bozulma ihtimalini ortadan kaldırır. Böylece tedavi sırasında çürük oluşum riski ve diş etlerinde meydana gelebilecek sorunlarla karşılaşılmaz.

Kullanımı oldukça kolay ve rahat olan şeffaf plaklar ile tedavi sırasında ağız içinde herhangi bir tahriş etkeni bulunmaz. Konuşma ile ilgili bir sıkıntı meydana gelmez. Alışma süreci birkaç gün ile sınırlıdır. Sosyal çevrenizde siz söylemezseniz tedavi sürecinde olduğunuz farkedilmez. Farkedilen sadece dişlerinizdeki görünümün iyileşmesidir.

Neredeyse görünmeyen tedaviniz sürecinde en büyük avantajlardan birinin, plakların takılıp çıkarılması olmasının yanında, aynı zamanda bu durum en büyük dezavantaj da olabilir. Tedavi sonucu tamamen hasta katılımına bağlıdır. Hasta plakları takma konusunda yeterli özeni göstermiyorsa, optimum tedavi süresi aşılır ve plak uyumsuzlukları gibi sorunlar yaşanabilir. Günde 22 saat yani yemek yeme ve diş temizliği dışında sürekli kullanım gerektiren bu plaklar ile tedavi dikkat ve özen ister.

Invisalign tedavi fiyatları, birçok faktörden etkilenir. Bunlar arasında öngörülen tedavi süresi, ortodontik problemin şiddeti, ekstra malzeme kullanım gereği (örneğin; minivida, miniplak, elastik) sayılabilir. Avantajları düşünüldüğünde pahalı bir tedavi yöntemi değildir. Tedavi sonucunun tedavi başlamadan net bir şekilde bilgisayar ortamında görülebilmesi hasta motivasyonunu oldukça arttırır. Diğer tedavi yöntemleriyle erişilebilen tedavi sonuçlarına invisalign tedavisi ile de ulaşılabilir. Dişleri tümüyle sarması sayesinde, klasik yöntemlerle istenen bazı diş hareketlerinin plaklarla daha kolay yapılabilmesi gibi teknik avantajları da bulunur. Hasta işbirliği ile ilgili bir sıkıntı yaşanmadığı takdirde tedavi sonu başarısı yüzde yüzdür.

Ortodontik tedavi yöntemleri arasında invisalign tedavisi en estetik kabul edilenlerden biridir. Dişleri düzelirken metal braket ya da tel görünümünden rahatsızlık duyacağını düşünen özellikle yetişkin bireylerin, son yıllarda bu tedaviye katılımı ciddi oranda artmıştır.

Invisalign tedavi süreleri hastadan hastaya değişmekle beraber ortalama 1-1,5 yıldır. İnsan ömrü düşünüldüğünde güzel bir gülümsemeye ve mükemmel dişlere kavuşmak için, bu süre hiçte uzun değildir.