Skip to main content

Gece plağı, diş sıkma alışkanlığı olan hastalardan dijital ya da geleneksel olarak alınan ölçüler yardımıyla kişiye özel hazırlanan şeffaf bir apareydir. Genellikle üst çeneye uygulanmaktadır. Uyku esnasında dişlerin sıkılması dişlerin aşınmasına ve baş boyun bölgesinde ağrı şikayetlerine sebep olabilmektedir. Gece plağı bu şikayetleri azaltmada etkilidir.

Gece plağı çoğunlukla sadece uyku esnasında kullanılmasına rağmen, bazen stresli dönemlerde gün içerisinde de kullanımı gerekli olabilmektedir. Kullanım süresi hastanın şikayeti ve doktorun kararına bağlıdır.

Gece plağının faydaları; dişlerin sıkılmasından kaynaklı aşınmaları önlemek, eklem şikayetlerini gidermek, uyku kalitesini arttırmak, çiğneme kaslarında meydana gelen gerilimi azaltarak sabah oluşan ağrı şikayetlerini önlemek ve böylece yaşam kalitesini arttırmaktır. Gece plağı kullanımının herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Gece plakları şeffaftır ve estetik sorun yaratmazlar. Belli bir kalınlıkları ve sertlikleri vardır. İnce yapılan esnek plaklar hastalara gece plağı anlamında fayda sağlamadığı gibi çiğneme fonksiyonunu arttırarak aksine zarar vermektedir. Bu tarz yanlış uygulamalara maalesef sıkça rastlamaktayız. Bu konuda hastaların dikkatli olmasını tavsiye ederiz.

Gece plağı kullanımına başlandığı ilk günler tükürük akış hızında artma normaldir. Ağrı şikayeti ile nadiren karşılaşmakla birlikte bu sorun çoğunlukla plakla ilgili düzeltmeler yapıldıktan sonra ortadan kalkar. En sık rastladığımız problem gece boyu takıldığı için ağız kokusu oluşumudur. Hijyen koşullarına dikkat edilmelidir.

Gece plağını takmadan önce dişler mutlaka fırçalanmalıdır. Kullanım esnasında su dışında herhangi bir şey yenilip içilmemelidir. Gece plağı ağızdan çıkarıldıktan sonra akan suyun altında sıvı el sabunu ve bir diş fırçası yardımı ile temizlenmelidir. Ayrıca daha hijyenik olması amacıyla protez temizleme tableti içeren suyun içerisinde de bekletilebilir. Bir diğer seçenek ise sirkeli su olabilir. Kesinlikle sıcak su ya da deterjan ile temizlenmemelidir. Gece plağının bir kutu içerisinde saklanmasını öneririz. Böylece kaybolma ya da zarar görme ihtimali azalır.

Gece plağı fiyatları, plağın malzemesine, hazırlanma sürecine (dijital ya da geleneksel), hekimin deneyimi gibi birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Unutmayın ki var olan sorun giderilmezse, hem sağlık sorunları hem de dental işlemler ile ilgili sorunlar giderek büyüyecek ekonomik anlamda da daha büyük yükler getirecektir.

Merve Özkan

1988 yılında Edirne’de doğdu. İlk orta eğitimini Edirne’de tamamladıktan sonra liseyi Edirne Anadolu Öğretmen Lisesi’nde okudu. 2007 yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine başladı 2014 yılında Diş Hekimliğinde Uzmanlık sınavını derece ile kazanıp Süleyman Demirel Üniversitesi Ortodonti Anabilim Dalında Uzmanlığa başladı. 2019 yılında uzmanlık eğitimini tamamlayarak, Çorlu ADSM’de Ortodonti Uzmanı olarak görev aldı. 2020 yılında ise Kliniğimizin kurucu doktoru olarak çalışmaya başladı.

Konuşma Başlat
Ücretsiz Muayene İçin Yazın
Merhaba!
Şimdi bize Whatsapp'tan yazın.