Skip to main content

Ortodontik diş hareketleri kuvvet uygulanması ile gerçekleşir. Kuvvetin etkili olabilmesi, destek aldığı noktaya bağlıdır. Dişlerin ortodontik tedaviler ile hareketini sağlarken destek noktaları dişler, diş kavisleri, ağız dışı bölgeler, ortodontik apareyler ve mini vidalar aracılığıyla kemik olabilir. Destek alınan noktaların seçimi istenen diş hareketlerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Ortodonti uzmanınız sizden alınan kayıtları planlanlama aşamasında tüm bu destek noktalarını düşünerek değerlendirir.

Genellikle gerekli destek, diş telleri aracılığıyla karşılıklı dişlerin kendilerinden alınır. Destek alınan dişlerde hiç hareket istenmiyorsa bu bir sorun olabilir. Bu sebeple desteği arttırmak gerekebilir. Ağız içi ya da ağız dışı kullanılan aygıtlardan faydalanılabilir. Ağız içi aygıt kullanılması (vakaya uygunsa) çoğunlukla bir sorun olmazken, ağız dışı aparey kullanımı genellikle hastalar tarafından istenilmez. Ağız dışı aparey kullanımında yeterli kooperasyon sağlanamıyorsa da gerekli destek sağlanamaz. Bunun gibi bir sürü sorunu aşmak için geliştirilmiş ortodontik mini vidalar (mini implantlar), zamanla büyük kurtarıcımız olmuştur.

Ortodontik mini vidaları diş hekimliğinde sıklıkla kullanılan implantlarla karıştırmamak gerekir. İmplantlar diş eksikliklerinin giderilmesi için kemik içine uygulanan genellikle titanyum alaşımdan yapılan ve ömür boyu ağızda kalması istenen vidalardır. Ortodontik mini vidalar ise, tedavi sırasında belli bir süre boyunca kullanılır ve işi bitince çıkarılır. Uygulanması da oldukça basittir. Lokal anestezi altında yapılır. Bu sebeple işlem sırasında ağrı veya acı hissedilmez. Birkaç dakikalık bir süre içerisinde uygulanması tamamlanır. Aynı seans ya da sonrasında diş hareketini başlatmak için vidaya ortodontik lastik ya da teller takılabilir. Herhangi bir cerrahi kesi ya da dikiş atılmasına ihtiyaç duyulmaz. Anestezinin etkisi geçince dahi genellikle ağrı kesici kullanımı gerekmez

kupbezrecepty.com

, herhangi bir rahatsızlık hissedilmez. İstenen diş hareketleri gerçekleştirilinceye kadar ağızda kalır. Bu da genellikle birkaç ayı bulur. Ağızda kaldığı süre boyunca temizlenmesine özen gösterilmeli ve o bölgede elektrikli diş fırçası kullanılmamalıdır. Mini vida kullanımına artık ihtiyaç duyulmadığında anestezi dahi kullanılmadan kolaylıkla hekiminiz tarafından çıkarılırlar. Etrafındaki diş eti ve kemik birkaç gün içerisinde hızlıca iyileşir. Ayrıca mini vida kullanımının dişlerinize ya da kemiğinize hiçbir zararı yoktur.

Ortodontik mini vidaların kullanımına her hasta da gerek duyulmaz. Çok sayıda diş hareket ettirilecekse, büyük boşluklar kapatılacaksa, fırlak görünen dişler geriye doğru çekilecekse, ön dişler arasındaki açıklık (open bite) kapatılacaksa ya da üst dişler alt dişleri fazla örttüyse (deep bite) ve bu durumun düzeltilmesi için gerek duyulduğunda kullanılırlar. Mini vidaların uygulama bölgeleri çoğunlukla üst ve alt arka dişlerin kökleri arasıdır. Daha az sıklıkla üst çenenin ön bölgelerine de uygulanabilir.

Ortodontik mini vida fiyatları, mini vida kullanımına planlama aşamasında karar verildiği için ortodontik tedavinizin maliyeti içerisine dahil edilir. Sizden tedavi dışı ekstra bir ödeme istenmez.

Merve Özkan

1988 yılında Edirne’de doğdu. İlk orta eğitimini Edirne’de tamamladıktan sonra liseyi Edirne Anadolu Öğretmen Lisesi’nde okudu. 2007 yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine başladı 2014 yılında Diş Hekimliğinde Uzmanlık sınavını derece ile kazanıp Süleyman Demirel Üniversitesi Ortodonti Anabilim Dalında Uzmanlığa başladı. 2019 yılında uzmanlık eğitimini tamamlayarak, Çorlu ADSM’de Ortodonti Uzmanı olarak görev aldı. 2020 yılında ise Kliniğimizin kurucu doktoru olarak çalışmaya başladı.

Konuşma Başlat
Ücretsiz Muayene İçin Yazın
Merhaba!
Şimdi bize Whatsapp'tan yazın.