Diş Teli Fiyatları 2024

Bu hesaplamalarda Türk Diş Hekimleri Birliği nin belirlediği fiyatlar baz alınmıştır.Tahmini fiyat aralığı verilmiştir.Net Fiyat için lütfen Ücretsiz Muayene Randevusu alınız.

Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB)‘nin belirlediği 2024 yılı ortodontik tedavi taban fiyatlarına göre, Çift çene diş teli tedavileri 25.000 TL ile 40.000 TL aralığında, tek çeneye uygulanan tedaviler ise  22.000 TL ile 35.000 TL aralığında değişmektedir. Diş yapısındaki problemin şiddeti, kullanılacak malzemenin çeşidi (Estetik Braketler, Şeffaf Plaklar vb…), kalitesi ve öngörülen tedavi süresine göre rakamlar değişkenlik göstermektedir. En doğru fiyat ve tedavi bilgisi için klinik muayene gerekmektedir. 

Günümüzde diş teli fiyatları hakkında genel bir kanıya sahip olamasak da diş hekimlerinin sitelerinden az çok bir fiyat aralığı öğrenebiliyoruz. Bu yüzden biraz kafanız karışmış olabilir. Hadi gelin bu konuda biraz aydınlanalım.

Tedavi talebiyle gelen hastaya öncelikle klinik ve radyolojik muayene sonrası tedavi planı hazırlanır. Burada var olan sorunlar, tedavi seçenekleri ve beklenen sonuç göz önünde bulundurulur. Tedavinin öngörülen süresi ve tedavinin zorluğu elbette tedavi ücretini etkileyecektir. Tedavi zorluğu ve süresi fazlaysa tedavi de bir o kadar maliyetli olacaktır. Bunun için bir standart belirlenebilmesi mümkün değildir. Doktorunuzun tecrübesi, kullanan materyal, uygulanan tedavi yöntemi gibi çok çeşitli faktörlerden etkilenir. Ayrıca bazen tel tedavisi öncesinde üst çene genişletme gibi iskeletsel tedavi uygulama gereği olabiliyor. Bu tip uygulamalar da tedavi maliyetini bir miktar arttırıyor.

Tedavi de kullanılacak materyal seçiminde hastanın görüşlerine ve isteklerine de başvurulur. Bu yüzden tedavi ücretinin belirlenmesinde hastanın payı da vardır. Çünkü, ortodontik tedavi uygulama şekli ve kullanılacak materyal yelpazesi oldukça çeşitlidir. Aynı kişiyi hem metal braketler hem porselen braketler hem de şeffaf plaklar ile tedavi edebiliriz. Tedavi sonuçları da birbirinden farklılık göstermez. Yani aynı sonuca farklı tedavi şekilleriyle benzer sürelerde ulaşabiliyoruz. Burada söz sahibi olan biraz da sizsiniz. Şeffaf plaklar ile görünmez bir tedavi süreci mi yoksa metal braketler ile alışık olduğumuz klasik tel tedavisi süreci mi? Elbette estetik tedavi süreci bir miktar daha maliyetli olacaktır.

Tedavi ücretlerinin web sitelerinde paylaşımı yasak olduğundan herhangi bir fiyat aralığı veremiyoruz. Bu konuda en sağlıklı ve en detaylı bilgiye bir ortodonti uzmanına muayene olduktan sonra kavuşabilirsiniz. Her tedavi planı nasıl kişiye özel hazırlanıyorsa tedavi ücreti de aynı şekilde kişiye özel belirlenir. Ömrünüzün sonuna kadar size istediğiniz estetik ve sağlıklı gülümsemeyi kazandıran bir tedavi için siz ne kadar paha biçersiniz?

Ayrıca fikir olması adına, Türk Diş Hekimleri Birliğinin (TDB) 2024 Ortodontik tedavi ücret tarifesini inceleyebilirsiniz.