Porselen (Seramik) Braketler

Ortodonti Uzmanı Diş Hekimi Merve Özkan’ın anlatımıyla.

Günümüzde estetik uygulamalara olan talep gün geçtikçe artmaktadır. Kimi zaman imax porselen kuronlar kimi zaman yaprak porselen (lamina) uygulamaları güzel bir gülüş tasarımında önemli rol oynar. Ancak bu uygulamalar esnasında dişlerin mine ve gerekli görülürse dentin kısımlarından aşındırmalar yapılır. Dişlerin düzgün sıralanmaması durumlarında da estetik bir gülüş sağlayabilmek için zaman zaman tercih edilen bu seçenekler, dişlerin doğal yapısını bozmaktadır. Bu yüzden doğal dişlerin ortodontik tedavi ile düzeltilmesi daha sağlıklıdır.

Çoğu zaman dişler oldukça güzel, fakat kendi aralarında uyumsuzdur. Bu gibi durumlarda ortodontik tedavi ile dişlere hiçbir şey eklemeden veya dişleri kesmeden tedavi edilme şansı tanınmış olur. Ortodontik tedavinin uzun soluklu bir tedavi olması hastaları tedavi seyrinde de estetik arayışına itmiştir. Birçok hasta sosyal ve iş çevresinde yaşayacağı rahatsızlık hissinden dolayı metal braketlerle tedavi olmak istemez. Bu sebeple metal braketlerin yerini zamanla diş renginde olan porselen braketler almıştır. Porselen braketler oldukça estetiktir. Çok yakından bakılmadıkça farkedilmezler. Ayrıca tedavi sonuçları metal braketler kadar başarılıdır.

Porselen Braketlerin Avantajları Nelerdir?

Diş renginde olan porselen braketler çok iyi bir estetik görünüme sahiptir. Bu da hastaların tedavi sürecinde ki tel görünümünden rahatsızlık duymalarının önüne geçtiğinden, tedavinin onaylanmasının önünde bulunan tüm engeli ortadan kaldırır. Tedavi sonuçları en az metal braketler kadar iyi olan porselen braketlerin avantajları şu şekildedir:

 • Gelişen teknoloji sayesinde porselen braketler de en az metal braketler kadar dayanıklı hale getirilmiştir.
 • Porselen braketlerin üzerinde kalan yiyecek artıkları daha kolay göründüğünden temizliği daha kolaydır.
 • Metal braketlerden daha hacimli olmalarına rağmen şeffaf olmaları, görünmemelerini sağlar.
 • Porselen braketler ağız mukozası ile gayet uyumlu ve oldukça sağlıklıdır. Herhangi bir alerjik reaksiyona sebep olmazlar.
 • Tedavi süreleri metal braketlerle benzerdir.
 • Şeffaf yapısı nedeniyle tedavi süresince diş yüzeyini gözlemleyebilme imkanı sunar.

Porselen Braketlerin Dezavantajları Nelerdir?

Her materyalin olduğu gibi porselen braketlerin de birkaç dezavantajı bulunmaktadır. Bu dezavantajlar şu şekildedir:

 • Porselen braketler daha kırılgan yapıdadır. Braketlerin kanat dediğimiz elastik takmaya yarayan çıkıntılarında nadiren de olsa kopmalar ile karşılaşmaktayız.
 • Porselen braketler, metal braketlere göre daha yüksek bir maliyete sahiptir. Dolayısıyla bu durum tedavi ücretinin bir miktar artmasına neden olur.
 • Koyu renkli yiyecekler ve içeceklerin fazla tüketilmesi renkleşme sorunlarına sebep olabilir. Burada kullanılan porselen kalitesi önem kazanır.
 • Daha hacimli yapıdadırlar. Bu sebeple hasta tarafından yanak dudak baskısı daha çok hissedilir.
 • Braketlerin söküm aşaması daha uzun sürer. Çünkü tek parça halinde diş yüzeyinden ayrılmaları zordur. Çoğunlukla çıkarılırken kırılıp parçalanırlar.
 • Tedavi süreleri çok fazla değişkenden etkilenir. Porselen braketlerde sürtünme metal braketlere oranla daha fazla olduğundan tedavinin çokta anlamlı olmayacak düzeyde artmasına sebep olabilir. Bu sorunu gidermek adına porselen braketlerin telle temas ettiği bölgelerinin metalden yapılan seçenekleri de mevcuttur.

Porselen Braketler Kimlere Uygulanır?

Öncelikle görünüm kaygısı ve estetik açıdan sıkıntısı olanların tercih ettiği porselen braketler, her yaşta hastaya uygulanabilir. Porselen braketler, metal braketlere estetik bir alternatiftir. Aynı tedavi her ikisiyle de yapılabilir. Endikasyonları arasında bir fark yoktur. Daha önceleri sürtünme problemleri uzun tedaviler için soru işaretleri doğururken, gelişen teknoloji ile yapıları oldukça iyileştirilmiş ve bu problemlerin üstesinden gelinmiştir.

Porselen Braket Fiyatları

Hastaların problemleri farklılık göstereceği için tedavide uygulanacak malzeme ve aynı zamanda uygulanacak tedavi süresi birbirine benzemeyeceğinden, tedavi ücretleri de değişkendir.

Tedavi ücretleri, kişiye özel olarak muayenenin ardından ortodonti uzmanı tarafından belirlenir. Yine de şunu söylemekte bir sakınca görmüyorum. Porselen braketler, metal braketlere nazaran daha pahalıdır. Bu durum üretildiği materyalin daha pahalı olmasından ve üretim sürecinin daha zor olmasından kaynaklanır. Dolayısıyla malzeme giderleri artacağından, metal braketlerle yapılacak aynı tedaviye göre daha yüksek ücret gerektirecektir.

Porselen Braket Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tedavi süresi uzadıkça porselen braketlerde, birtakım deformasyonlar görülebilir. Bunun minimuma inmesi tedavi seyri açısından oldukça önemlidir. Porselen braketler, metal braketlere nazaran daha kırılgandır. Çok sert yiyeceklerin dikkatsiz tüketiminde kanat ve/veya çengel kısımlarında kırıklarla karşılaşılabilir. Özellikle boks gibi dövüş sporu yapan hastaların, spor esnasında koruyucu ağızlık kullanmaları önemlidir. Olası bir kırılma durumunda braketlerin yenilenmesi gerekebilir. Koyu renkli yiyecek ve içeceklerin sık tüketimi renkleşme sorunları doğurabilir. Bu tür gıdaların tüketilmesinin sınırlandırılmasında fayda vardır.