Şeffaf Plak Fiyatları 2024

Bu hesaplamalarda Türk Diş Hekimleri Birliği nin belirlediği fiyatlar baz alınmıştır. Yaklaşık bir fiyat aralığı verilmiştir. Şeffaf plak tedavilerinde marka ve plak sayısı fiyatlara etki etmektedir. Net fiyat bilgisi için lütfen Ücretsiz Muayene Randevusu alınız.

Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB)‘nin belirlediği 2024 yılı ortodontik tedavi taban fiyatlarına göre, Şeffaf Plaklar ile Ortodontik Tedavi (Hafif) (Plak Ücreti Hariç)  26.255 TL, Şeffaf Plaklar ile Ortodontik Tedavi (Orta) (Plak Ücreti Hariç) 36.250 TL, Şeffaf Plaklar ile Ortodontik Tedavi (Ağır) (Plak Ücreti Hariç) 49.310TL olarak belirlenmiştir.
Diş yapısındaki problemin şiddeti, kullanılacak markanın çeşidi (Clear Correct, Invisalign, Orthero vb.), kullanılacak plak adetin göre rakamlar değişkenlik göstermektedir. En doğru fiyat ve tedavi bilgisi için klinik muayene gerekmektedir.  

Ortodontik tedaviler kişiye özgü tedavilerdir. Bu nedenle şeffaf plak fiyatları da her hastanın ihtiyacına ve beklentisine göre birçok değişkenden etkilenebilir.

Hastanın sahip olduğu ortodontik anomalinin derecesi ve şiddeti, öngörülen tedavi süresi, ekstra gerekli olacak ortodonti araçları (mini vida, elastik, buton vs.), gerekli olacak plak sayısı, kullanılacak plakların firma ücret tarifesi bunlardan bazılarıdır.

Şeffaf plak tedavi süreci, hastaların kliniklerden plaklarını alıp gittikleri bir süreç değildir. Bu bir ortodontik tedavi hizmetidir. Plakları eczaneden alıp gittiğiniz bir ilaç kutusu olarak görmemelisiniz. Tedavi başlangıcında dişler üzerine diş rengindeki dolgu malzemesinden ataşman dediğimiz çıkıntılar yapılır. Belli aralıklarla hasta kontrol randevularına gelir ve sürecin takibi doktoru tarafından yapılır. Dolayısıyla bu hizmetin bir karşılığı olacaktır.

Günümüzde yerli ve yabancı çok fazla şeffaf plak firması bulunmasına rağmen, ortodontistler çoğunlukla tek bir firma ile çalışmaya eğilimlidir. Dolayısıyla fiyatlar çalıştıkları firmanın ücretlerine göre değişiklik gösterir. Hastaların burada dikkat etmesi gereken firma ismi değil, doktorunun sahip olduğu bilgi birikimi ve özendir. Unutulmamalıdır ki sadece plak kalitesi tedavi başarısını garantilemez. Plaklar sadece bir araçtır ve önemli olan onu doğru şekilde kullanmaktır.

Türk Diş Hekimleri Birliği’nin 2024 yılı için belirlemiş olduğu rehber ücret tarifeye göre;

  • Şeffaf plaklar ile ortodontik tedavi (hafif) (plak ücreti hariç): 26.255,00 TL KDV Dahil
  • Şeffaf plaklar ile ortodontik tedavi (orta) (plak ücreti hariç): 36.250,00 TL KDV Dahil
  • Şeffaf plaklar ile ortodontik tedavi (ağır) (plak ücreti hariç): 49.310 TL KDV Dahil olarak ifade edilmektedir.

Günümüzde Türkiye de öne çıkan 3 firma ismi bulunmaktadır. Bunlar Invisalign, Clearcorrect ve Orthero firmalarıdır. Kliniğimiz bu firmaların hepsi ile çalışmaktadır. Orthero yerli bir firma olması sebebiyle diğer firmalara nazaran daha ekonomiktir.

Tedavi sürecinde kullanılacak plak sayısı fiyatın belirlenmesinde önemli bir etkendir. Her plağın hareket miktarı sınırlıdır ve bunlar göz önüne alınarak bir planlama dahilinde hareket edilir. Bu sürecin planlaması ortodonti uzmanının tedavi süreci ile ilgili görüşlerine göre değişir. Sizin için bir doktor 30 plak öngörürken bir diğeri 35 plak diyebilir. Burada az plak sayısı öneren doktorun daha iyi olduğu anlamı çıkmamalıdır.

Şeffaf plak firmaları belirli plak sayılarına ve revizyon taleplerine göre fiyatlarını kategorilere ayırdıkları için bazen ortodonti uzmanları fiyat belirlemeyi dijital planlama sürecinin netleşmesi sonrasına bırakabilir.

Şeffaf plak fiyatları çoğunlukla geleneksel tel tedavilerinden çok daha pahalı tedaviler gibi düşünülebilir. Fakat birçok vaka için bu doğru değildir. Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.