Metal Braketler

Ortodonti Uzmanı Diş Hekimi Merve Özkan’ın anlatımıyla.

Diş teli tedavisi görmek isteyen herkes, bu tedavi hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmalıdır. Diş teli tedavisinin ana malzemeleri; braketler, ark telleri, tellerin braketler üzerinde tutulmasını sağlayan elastik ya da tel ligatür parçalarıdır. Bu malzemeler olmadığı zaman diş teli tedavisinin yapılması söz konusu olamaz.

Diş teli tedavisinin; uzun bir süreç gerektirmesi, bu süreç içerisinde braketlerin dişler üzerinde sabit bir şekilde kullanılacak olması kullanılan malzemelerin önemini arttırmıştır. Bu sebeple birçok braket çeşidi oluşturulmuştur. Metal braketler bunlar içerisinde en yaygın olarak kullanılanıdır.

Tedavi Öncesi

Metal braketler ile tedavi edilmeden önce dişlerin önden görünümü.

Ortodontik Tedavi Öncesi Ortodontik Tedavi Sonrası
Tedavi Sonrası

Yaklaşık 2 yıl sonunda tedavi bitiminde dişlerinin görünümü.

Metal Braketlerin Avantajları Nelerdir?

Metal braketler, sahip oldukları özellikler bakımından birçok avantaja sahiptir.

Bu avantajlar şu şekildedir:

 • Metal braketler, diğer braket seçeneklerine oranla daha sağlam yapıdadır. Bu yüzden genel olarak; kırılma, kopma gibi sorunlarla karşılaşılmaz.
 • Metal braketler, estetik olanlara nazaran hacim olarak daha küçüktür. Bu durum çevre dokuların baskısını azaltır.
 • Metal braketler, özel metallerden üretildiği için sağlığa zararlı değildir.
 • Metal braketler, paslanmaz çelikten üretildiğinden zamanla yapılarında bir değişiklik olmaz. Estetik braketlerin renginde zamanla bozulmalar görülebilir.
 • Metal braketler ve ark telleri benzer materyallerden üretildiğinden aralarındaki sürtünme daha azdır. Sürtünmenin az olması tedavinin daha hızlı ilerlemesini sağlar.
 • Metaller bakterilerin yaşamasını zorlaştıran oligodinamik etkiye sahiptir. Bu nedenle metal braket kullanımı hijyenik açıdan avantajlıdır.
 • Ark tellerinin renkli elastik ligatürlerle braket üzerine tutturulması oldukça sevimli ve sempatik bir görünüm sağlar.
 • Metal braketler, dişin dil tarafına yerleştirilme imkanı da sunduğundan görünmez tel tedavisinin bir parçası olabilirler.
 • Metal braketlerin kapaklı olan seçenekleri de mevcuttur. Bu sayede sürtünmesiz sistem kullanılarak tedavi süresi minimum seviyelere çekilebilir.
 • Metal braketler, diğer braketlere oranla daha ekonomiktir. Bu yüzden diş teli tedavisinin daha düşük bir maliyet karşılığında tamamlanmasına yardımcı olur.
 • Metal braketler, daha kolay kullanıma sahiptir. Temizleme yapılırken, diğer braketlerin daha hassas fırçalarla temizlenmesi ve daha yoğun bakım yapılması gerekir. Ancak metal braketler; diğer braketlere oranla daha kolay temizlenir.
 • Porselen (estetik) braketlere nazaran tedavi bitiminde diş üzerinden çıkarılmaları daha kolaydır. Porselen braketler kırılıp parçalara ayrılabilirken, metal braketler tek parça halinde kolayca sökülebilirler.

Metal Braketlerin Dezavantajları Nelerdir?

Metal braketlerin en büyük dezavantajı, gri görünümünden dolayı estetik kaygısı olan bireyler tarafından tercih edilmemeleridir. Ortodontik tedaviler uzun süreli tedaviler olduğundan, özellikle erişkin hastalar için bu büyük bir sorundur. Ayrıca nadiren de olsa tedavi başlarında metal tadı aldığını söyleyen hastalar ile karşılaşmaktayız.

Metal Braketler Hangi Durumlarda Kullanılır?

Metal braketler, sabit ortodontik tedavi ile düzeltilebilen tüm problemlerin çözümünde kullanılabilir. Sağlam ve dayanıklı olması uzun süreli ve kompleks tedaviler için metal braketleri ilk tercih yapar. Sabit fonksiyonel aparey kullanımı gibi ekstra kullanılacak aparey varlığında, metal braketlerle daha iyi uyum sağlanabilir.

Metal Braket Fiyatları

Ortodontik tedavilerde kullanılan braketler, özelliklerine göre farklı fiyat aralıklarına sahiptir. Metalden üretilen farklı tip braketler de kendi içinde değişim gösterir. Kullanılan metalin; kalitesine, yapısına, markasına ve üretim sürecine bağlı olarak aradaki fiyat farkı çok fazla olabilir. Hastalar için aradaki fiyat farklarının çok fazla bir önemi yoktur. Çünkü ortodontik tedavinin fiyatı sadece malzeme fiyatlarına bakılarak değerlendirilemez. Fiyatların belirlenmesinde çok fazla değişken söz konusudur.

Genel olarak şunu söyleyebiliriz ki; aynı hasta için metal braket tercihi diğer braket seçeneklerine göre daha ekonomik tedavi imkanı sunacaktır. Tedaviniz için ne kadar bütçe ayırdığınıza bağlı olarak size uygun malzeme seçeneklerini net bir şekilde değerlendirebilmeniz için bir ortodonti uzmanına danışmanız gerekir.

Bizim için önemli olan tedavi maliyeti değil, hastaya en uygun malzemenin seçilerek tedavinin en ideal şekilde bitmesini sağlamaktır.

Metal Braket Çeşitleri

Paslanmaz çelik materyalden üretilen metal braketler, dayanıklı ve sağlam yapıları sebebiyle çok çeşitli şekillerde üretilip farklı tedavi yöntemlerinin kullanılmasına olanak tanırlar.

Klasik Metal Braketler: Çoğunlukla alışkın olduğumuz, en sık olarak kullanılan metalden üretilen kare ya da dikdörtgen şeklinde braketlerdir. Ark tellerinin üzerinde kalması için tel ya da elastik parçalara ihtiyaç duyarlar.

Kapaklı Metal Braketler: Metalden üretilen kendinden kapağı bulunan braketlerdir. Sürtünmesiz tedavi imkanı sunarlar. Bu sebeple kullanımları son zamanlarda oldukça artmıştır.

Lingual Braketler: Dişin dil tarafına yerleştirilerek görünmez ortodontik tedavi imkanı sunarlar. Dil tarafında diş yüzeyine tam uyum sağlayacak şekilde kişiye özel olarak 3D yazıcılar sayesinde üretilirler.